Asset Publisher Asset Publisher

Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Cieszynie

10 maja w Cieszynie Wydział Etnologii i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego oraz Zakład Pedagogiki Specjalnej po raz siódmy zorganizowały Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną .

W spotkaniu wzięło udział około 200 podopiecznych ze Szkół Specjalnych, Ośrodków Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczych  oraz  pensjonariuszy Domów Pomocy Społecznej z Cieszyna i sąsiednich miejscowości. Podobnie jak w ubiegłym roku stoiska edukacyjny przygotowały służby mundurowe, wśród których nie mogło zabraknąć leśników. Do czego służy klupa (przyrząd do mierzenia grubości drzew na pniu lub ściętego drewna okrągłego), na czym polega praca leśnika, dlaczego dziki są pożyteczne dla lasu, na te i wiele innych pytań przez cały dzień odpowiadali edukatorzy z Nadleśnictwa Ustroń podleśniczowie Elżbieta Niedzielska i Tomasz Pieczonka.

 Organizatorem wydarzenia było Koło Naukowe Pedagogów wraz z pracownikami Zakładu Pedagogiki Specjalnej  i Zakładu  Inkluzji Społecznej i Edukacyjnej Uniwersytetu Śląskiego. Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych wspierają również Fundacja "Moja Przyszłość", Terapeutyczne Punkty  Przedszkolne "Słoneczna Kraina” i studenci Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji i Wydziału Artystycznego w Cieszynie. Inicjatywa propaguje postawy otwartości, akceptacji i empatii wobec osób z niepełnosprawnością intelektualną. Ma zapobiegać błędnym i  negatywnym stereotypom względem takich osób.

Działania edukacyjne  kierowane do osób niepełnosprawnych intelektualnie stanowią część  codziennej pracy edukatorów leśnych. Do Regionalnego Leśnego Ośrodka Edukacji Ekologicznej „Leśnik”   w Ustroniu przyjeżdżają grupy osób niepełnosprawnych z całego województwa śląskiego.