Aktualności Aktualności

Pora na grzybobranie!

W Beskidach zaczął się jesienny wysyp grzybów. Amatorom grzybobrania sprzyja pogoda, w lesie jest ciepło i wilgotno, a to oznacza idealne warunki dla borowików, podgrzybków , maślaków i wielu innych jadalnych gatunków grzybów wielkoowocnikowych.

 Grzybobranie,  jest aktywną rozrywką dla wielu rodzin, niestety niesie również śmiertelne zagrożenie dla niedoświadczonych grzybiarzy. Każdego roku jesienią dochodzi do ciężkich zatruć grzybami, które nierzadko kończą się tragicznie. Warto zbierać grzyby w towarzystwie osób doświadczonych, a w razie jakichkolwiek wątpliwości zwrócić się o bezpłatną ekspertyzę w większości powiatowych stacji sanepidu. Przed poważnym zatruciem chroni także unikanie zbierania i konsumpcji grzybów blaszkowych (spodnia strona kapelusza w kształcie podłużnych blaszek) wśród których znajduje się śmiertelnie trujący muchomor sromotnikowy, często mylony z czubajką kanią i pieczarką polną. Wśród grzybiarzy ciągle jest popularnych wiele mitów dotyczących  rozpoznawania grzybów jadalnych i trujących. Najgroźniejsze z nich ujęliśmy na specjalnie opracowanej infografice do pobrania poniżej.

Lasy Nadleśnictwa Ustroń obfitują w wiele gatunków grzybów wielkoowocnikowych.  To bogactwo dobrze oddaje szerokie nazewnictwo regionalne w gwarze Śląska Cieszyńskiego. I tak poszukiwany przez grzybiarzy borowik szlachetny  jest tu nazywany „prawokiem”, koźlarz babka- „brzoziokiem”, koźlarz czerwony- „polokiem” a popularną kurkę, czyli pieprznika jadalnego mieszkańcy regionu określają  terminem „biyl”

Grzyby to jedne z najbardziej fascynujących organizmów żywych występujących na Ziemi. Bez grzybów nie było by życia na naszej planecie. Ich szczególna rola polega na destrukcji materii organicznej, są ostatnim ogniwem łańcucha pokarmowego, stanowiąc istotny składnik obiegu materii w przyrodzie. Grzyby odgrywają ogromną rolę  wchodząc w symbiozę z wieloma gatunkami roślin i zwierząt.  Powszechne zjawisko polegające na współżyciu korzeni lub nasion roślin naczyniowych z grzybami nazywamy mikoryzą i dotyczy ono około 85% gatunków roślin wyższych z całego świata.

 Wszystkim miłośnikom grzybobrania  polecamy trzy  ciekawe pozycje przybliżające fascynujący świat grzybów:   „Grzyby Cieszyna”, autorstwa Piotra Chachuła, Aleksandra Dordy, Marka Fiedora i Ryszarda Rutkowskiego, „Grzyby jakich nie znamy” Marty Wrzosek i Zbigniewa Sieroty oraz „Polskie trufle. Skarb odzyskany” Doroty Hilszczańskiej .