Aktualności Aktualności

Jesienne sprzątanie rezerwatów w Cieszynie

Sprzątanie cieszyńskich rezerwatów przez uczniów szkół średnich to wieloletnia tradycja. W piątek 15 września Komisja Ochrony Przyrody PTTK „Beskid Śląski” w Cieszynie, Nadleśnictwo Ustroń i Starostwo Powiatowe w Cieszynie przeprowadziło akcję po raz 20.

Ideą cieszyńskiego sprzątania rezerwatów jest  lekcja ekologii w praktyce. Mimo ,że akcja jest przeprowadzana dwa razy w roku, na korzyść zmieniły się przepisy związane z odbiorem odpadów przez gminy, ilość i rodzaj  zbieranych przez młodzież śmieci jest zaskakująca. Podczas tegorocznej jesiennej edycji  oprócz samych rezerwatów sprzątaniem objęto  kilka terenów zielonych w rejonie rezerwatu „KOPCE”, osiedla ZOR oraz Błogocic.  Uczniowie zebrali  łącznie 30 stulitrowych worków różnego rodzaju śmieci: puszek, butelek, kartonów oraz kilka przedmiotów wielkogabarytowych, sprzętu gospodarstwa domowego, a nawet akumulator samochodowy.

Akcję zakończyło spotkanie przy wspólnym posiłku i konkurs przyrodniczo –krajoznawczy przeprowadzony przez przedstawicieli Komisji i Nadleśnictwa Ustroń.

 Rozlosowano też nagrody książkowe, a wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe znaczki.